logo logo

Carpe Diem

O nama
Mi smo tim mladih i obrazovanih ljudi, koji sa velikom pažnjom, ozbiljnošću i profesionalnošću prilazi svakom korisniku svojih usluga. Individualnim pristupom klijentu, dijagnostikovanjem problema i pronalaskom rešenja upravlja čitav Carpe Diem tim.

Transformacija

Krajnje je vreme da svoj izgled dovedete do savršenstva.
"Mi menjamo Vaš život iz korena. Iskoristite dan!"

Dijagnostika

Pre kreiranja trenažnog programa obavezno se sprovodi uvodni pregled-test gde uz specifične dijagnostičke procedure upoznajemo trenutno stanje Vašeg organizma.
"Pružite nam šansu da biste bolje upoznali sebe!"

Fizikalna Terapija

’’Vaše zdravlje je naše znanje’’

CARPE DIEM SE NALAZI NA NOVOM BEOGRADU

Tim

DIJAGNOSTIKA

U Carpe Diem Centru, svi trenažni procesi počinju sa detaljnom dijagnostikom:

Trenažni programi

FIZIKALNA TERAPIJA

DRUGI O NAMA

Drugi o nama

GALERIJA

Podrška pri treningu
Publikacije Nutricioniste
PRE i POSLE

video galerija

Najčešća pitanja



U svoj jelovnik uvrstite sledeće namirnice koje veoma efikasno ubrzavaju metabolizam:

Đumbir – pored bogatog sadržaja biljnih vlakana, stimulišući efekat na naš metabolizam đumbir ostvaruje i prisutnim antioksidansom gingerolom (koji mu daje ljut ukus).

Ananas - tajna ananasa je u enzimu bromelainu, koji podstiče sagorevanje masti i ubrzava metabolizam.

Grejpfrut – pektin, biljno vlakno iz grejpfruta daje duži osećaj sitosti, a kalijum pospešuje eliminaciju krajnjih produkata metabolizma hrane. Ljute začinske namirnice, kao što je čili paprika efikasno ubrzavaju metabolizam. Alkaloid kapsaicin čili paprici ”daruje” brojna lekovita svojstva (redukuje nivo holesterola i triglicerida, prevenira srčani i moždani udar, uništava štetne bakterije u želucu kao što je Helicobacter pylori, podstiče lučenje zaštitnih želudačnih sokova, otklanja simptome prehlade i gripa), a takođe pojačava i termogenezu (metabolitičku aktivnost) čime pomaže pri regulisanju telesne težine. Čili papriku je važno koristiti povremeno i u malim količinama.

Susam – sadrži polisaharid lignin koji stimuiše varenje i pokrete creva.

Zeleni čaj – kombinacija kofeina i katehina (flavonoid) zelenom čaju daju moć eliminacije viška tečnosti iz organizma, smanjenje masnih naslaga i ubrzavanje metabolizma.

Metabolizam prirodnim putem možete ubrzati:

Hidriranjem – da bi metabolizam što bolje funkcionisao neophodna mu je i adekvatna količina tečnosti tokom dana. Čaša mlake vode sa isceđenim sokom od pola limuna (“na tašte”) pomoći će vašem metabolizmu da brže radi.

Doručkom – što već i jeste vaša dobra navika. Doručak, ne samo da ubrzava metabolizam, već i sprečava napade gladi tokom dana, pospešuje koncentraciju i povećava jutarnju produktivnost.

Fizičkom aktivnošću - fizička aktivnost u jutarnjim časovima moćno je sredstvo za ubrzavanje metabolizma. Preduslov nisu intenzivne fizičke aktivnosti, ponekad je dovoljno da imate lagani aerobni trening. Redovni obroci – uz 3 glavna obroka, tokom dana treba da ubacite još minimum 2 užine. Češće, a manje količine hrane neće dati priliku vašem metabolizmu da se uspava. Sasvim je uredu i da pojedete crnu čokoladu tokom dana (ali ne celu – dovoljno je 2-3 kockice), jer ona ne samo da sprećava veči unos slatkiša tokom dana, već popravlja raspoloženje i štiti srce i krvne sudove. Naravno, kada kažemo crna čokolada mislimo na onu sa minimum 70% kakaoa.


Voćni jogurt je ukusan mlečni napitak u kojem su sjedinjene dve nutritivno važne namirnice: jogurt i voće. Kao osvežavajući napitak, a pogotovo u toplim letnjim danima, brzo zadovoljava energetske potrebe organizma (za šta je odgovorna fruktoza iz voća), te i nije čudo što se pije često.

Ako se pitate da li u njima ima štetnih stvari, istina je da veliki broj proizvođača u cilju poboljšanja ukusa, boje i trajnosti proizvoda, voćnom jogurtu najčešće dodaju šećer, aditive, sredstva za zgušnjavanje i konzervanse koji malčice »kvare« sliku o »zdravom« proizvodu. Sa druge strane, jogurt je sam po sebi, prirodan izvor kalcijuma, fosfora, joda, vitamina B kompleksa, lako probavljivih proteina i probiotskih bakterija (imaju blagotvoran uticaj na crevnu floru i imunitet), a voće ga dodatno obogaćuje vitaminima, mineralima i biljnim vlaknima.

Ukoliko želite da sebi podarite zasigurno zdrav napitak, predlažem Vam da sami napravite voćni jogurt: u jogurt sa probioticima (ili biljni npr. sojin jogurt) dodajte iseckano sveže voće po izboru i izmiksajte. Dodate li supenu kašiku seckanog jezgrastog ili suvog voća, žitne pahuljice i kašićicu meda, dobićete i kalorijski bogatu večeru.

Osnovni “trio” koji će Vam pomoći da snizite nivo “lošeg” LDL holesterola u krvi i očuvate zdravlje vašeg srca i krvnih sudova u “top formi” je kontrola telesne težine, fizička aktivnost (dovoljno je da odvojite svakodnevno 30 min za lagane vežbe) i adekvatan način ishrane.

3. Iako se za visok nivo LDL holesterola ne može uvek okriviti višak kilograma, činjenica je da gojazne osobe češće imaju povišen nivo holesterola u krvi nego osobe sa adekvatnom telesnom masom, stoga – kontolišite svoju telesnu težinu!

4. Naš organizam sam sebi proizvodi dovoljne količine holesterola, a svoje potrebe upotpunjuje i egzogenim holesterolom (odnosno holesterolom koji unosimo hranom). Međutim, problem nastaje ukoliko neadekvatnom ishranom mi “pripomognemo” sakupljanje većih količina holesterola u krvi. A tada nastaju problemi: višak holesterola se u vidu plaka taloži na zidove krvnih sudova i pogoduje nastanku tromba, koji zajedno vode do infarkta miokarda i šloga, najčešćih uzroka smrti. Jedan od najvećih krivaca obolenja srca i krvnih sudova je unos “pogrešnih” masnoća putem prerađene, fast food i hrane pržene u dubokoj masnoći. Opasnost vreba od namirnica bogatih zasićenim mastima i veštački proizvedenim trans mastima. Zasićene masti su nepoželjne jer povećavaju nivo“lošeg” LDL holesterola više od drugih činilaca vaše ishrane, a nalaze se u svinjetini, iznutricama, suhomesnatim proizvodima, punomasnim mlečnim proizvodima, konditorskim proizvodima, fast food i prerađenoj hrani. A veštački proizvedene trans masti, poreklom iz margarina, grickalica i hrane pržene u dubokoj masnoći, s jedne strane povećavaju vaš “loš” LDL holesterol, a sa druge smanjuju HDL “dobar” holesterol. Umesto ovih loših masti birajte zdravije verzije kao što su “mršavija” mesa (pileće, ćureće, teleće, …), ribu, jezgrasto voće, maslinovo ulje (povećava dobar, a snižava loš holesterol i sprečava njegovu oksidaciju) i hladno ceđeno ulje semenki suncokreta ili bundeve. Istina je da hrana može da utiče na porast holesterola (hypercholesterolemia), ali isto tako može i da izmeni njegove osobine i spreči ga da štetno deluje, odnosno može da pomogne u smanjenju već postojećih naslaga plaka na zidovima arterija.

5. Dnevni unos holesterola, koji ne bi trebao biti viši od 200 mg/dan, kontrolisaćete ukoliko: Ograničite unos žumanaca (ne koristite više od 4 žumanca nedeljno) i iznutrica - izuzetno su bogate holesterolom. Skidate vidljive masti na crvenom mesu, kožicu sa pilećeg i čurećeg mesa, masnoću sa površine supe i čorbe. Izbegavate fast food, prerađenu i hranu prženu u dubokoj masnoći.

6. Konzumirajte ribu-Ukoliko je bar jednom nedeljno na vašem tanjiru zastupljena morska riba (losos, tuna, haringa, sardine, …), budite uvereni da će ona svojim visokim sadržajem omega 3 masnih kiselina sniziti nivo LDL holesterola u krvi i sačuvati vitalnost vašeg kardiovaskularnog sistema.

7. Konzumirajte što više namirnica bogatih rastvorljivim biljnim vlaknima: celovite žitarice (ovsene pahuljice, integralni pirinač, proso, heljda,…), voće i povrće (banana, jabuka, kruška, pomoranđa, pasulj, sočivo, grašak, …) koji pomažu digestivnom traktu da apsorbuje holesterol. Voće i povrće takođe povećava i sadržaj fitosterola koji istiskuju holesterol u crevima i smanjuju njegovu apsorpciju.

8. Ograničite unos soli na 1 kafenu kašićicu dnevno-ovim nećete sniziti holesterol, ali ćete obezbediti optimalan krvni pritisak i time smanjiti mogućnost pojave kardiovaskularnih oboljenja.

9. Ista preporuka važi i za alkohol koji ima visoku kalorijsku vrednost te pogoduje povećanju telesne težine i rizika od pojave kardiovaskularnih oboljenja (povećava krvni pritisak i nivo triglicerida u krvi). Preporuka je 1 čaša vina ili piva u toku dana.

10. Čitajte deklaracije na proizvodima – informisaćete se da li je određeni proizvod dobar za vas, odnosno koliko sadrži ukupnih masti, holesterola, biljnih vlakana i soli.

Iz širokog asortimana namirnica siromašnih LDL holesterolom možete izabrati vaše omiljene. Budite kreativni i sami napravite svoj nedeljni jelovnik. Samo, vodite računa da sveže voće, povrće, riba i žitarice nadmašuju porcije masnog mesa i punomasnih mlečnih proizvoda.

Saveti Nutricioniste



Svi se mi, hteli to da priznamo ili ne, s'vremena na vreme prepustimo uživanju u ukusu pice, sočne pljeskavice, hrskavog čipsa i keksa prelivenog čokoladom. Ovakva hrana, bogata mastima i prostim ugljenim hidratima, pruža trenutno zadovoljstvo, a1i ubrzo uzrokuje umor, tromost i mrzovoljnost. I tu nije kraj negativnim posledicama.
Ona s vremenom mоžе rezultovati ozbiljnim oboljenjem kao što је tumor debelog creva.
Zato pazljivo planirajte jelovnik da biste smanjili rizik od ovog oboljenja. Ne postoji tačno precizirana ishrana koja роmаžе u prevenciji tumora debelog creva, a1i рrеро-ručlјivо је u svakodnevni jelovnik uvrstiti sto vise vrsta povrća i voća. lako niste ljubitelj ovih grupa namirnica, forsirajte svoje favorite među njima.
Bez obzira na to da 1i se odlucite za banane, grožđe, narandze, jezgrasto voće, pasulj, grašak, spanac... nećete pogresiti, jer sve te namгrnice sadrže hranljive materije i antioksidanse koje čuvaju zdravlje debelog creva. Međutim, preduslov је da ih jedete sveze ili pravilno termički obradene (baІansirane, dinstane i1i u vidu variva bez dodatka zaprške). Pored raznobojnog povrća i voća, uzimajte dosta celovitih žitarica i semenki.
One obiluju biljnim vlaknima, koja čiste debelo crevo, a uz to sadrze i druge nutrijente koji preveniraju tumor debelog creva - vitamine B-kompleksa, vitamin E, magnezijum, gvožđe, razlicite antioksidanse... Od mesa jedite ribu i živinsko meso. Pijte kefir i jogurt, posto su bogati probiotskim bakterijama, koje роmažu varenje i uklanjaju toksine i ostale štetne materije iz creva, štiteci njihovo zdravlje. A konzumirajte i dovoljno vode, u pravilnim razmacima.


Doručak:
• Integralna kifla, šolja obranog mleka, parče posnog sira (oko 100 g) i naseckan paradajz (1 ikomad),
• Meko kuvano jaje sa parčetorn integralnog tost hleba i šoljom jogurta (prednost jogurt sa probiati-cima)
• 1 Šolja obranog mleka„ 50 g kuvane posne Bunke i 50 g integralnog hleba, 1 Činija kaše ovsenih pahuljica sa obranim mlekom. Pospite nasecka-nim jezgrastim voćem (lešnikt badem..).

Ručak:
• Belo pileće meso pripremljeno na roštilju, sok od limuna salata od kuvane geršle (oljušteni ječam) i kukuruza šećerca
• Riba pripremljena na pari, bareni krompir sa blitvom preliven mešvinom od belog luka, peršuna, limunovog soka, ruzmarina I maslinovog ulja, 1 Bistra supa od povrća, teletina pečena u rerni i salata od svežeg povrća
• Brokoli pri-premijen na pari, dinstana teleća šnicIa i parče hleba.

Večera:
• Omlet od tofu sira i pečuraka parče hleba od heljde, • Kuvani integralni pirinač sa kuvanom govedinom i zelenom salatorn, Odrezak tune pečen na roštilju sa barenim povrćem, • Salata od crvenog pasulja, šampinjona I crnog luka. Pospite ill kockicama prepečenog hleba, Grilovano povrće, parče posnog sira i tost hleba.

Užina:
• Šaka bobidastog sezonskog voća, • Činija korn fleksa prelivenog jogurtom sa probioticima, umesto gotovih slatkiša napravite kuglice od mešavine ovsenih pahuljica, kus-kusa, kokosovog brašna, sojinog mlekai pirinčanog slada narbanih jabuka.

ADRESA

A Blok

Jurija Gagarina 20j, Novi Beograd

Email

info@carpediemcentar.rs

Telefon

(+381) 065 357 357 0

Pratite nas


All Rights Reserved © Carpe Diem 2019